Stare jak nowe, czyli digitalizacja kaset vhs

Stare jak nowe, czyli digitalizacja kaset vhs

Nie ma już co do tego najmniejszych wątpliwości: Internet to potęga, a zarazem główne i najważniejsze źródło informacji, komunikacji oraz rozrywki. Nic zatem dziwnego, że w erze szeroko rozumianych usług cyfrowych oraz najnowocześniejszych technik tworzenia filmów na płytach DVD, konieczna jest  również digitalizacja kaset vhs.

Czym jest digitalizacja?

Digitalizacja kaset vhs (ekoakta.pl/uslugi/1,archiwizacja-dokumentow) to nic innego, jak przetwarzanie i zamiana danych z postaci analogowej, pisanej lub drukowanej na postać cyfrową czyli tzw. cyfryzacja. A konkretniej polega to na tym, że stare, wykonane tradycyjną metodą archiwalne materiały (film lub książka) zostają wprowadzone do pamięci komputera za pośrednictwem skanera, a następnie poddawane są obróbce cyfrowej. W ten sposób rozpoczyna się kompresja, czyli zamiana graficznych, tekstowych oraz dźwiękowych danych na cyfrowe za pomocą metody OCR, czyli optycznego rozpoznawania znaków. Uzyskane w ten sposób materiały udostępnia się potem w bibliotece cyfrowej lub oddaje do użytku komercyjnego  np. jako towar handlowy w postaci płyt CD lub DVD. Warto również wiedzieć, że głównym celem digitalizacji kaset vhs jest ich archiwizacja, ochrona oryginału przed zniszczeniem lub zaginięciem, a także udostępnianie ich na szerszą skalę innym użytkownikom, najczęściej Internautom, którzy korzystają z różnego rodzaju serwisów filmowych i tym podobnych narzędzi.

Czytaj również  Usługi logistyki międzynarodowej

Digitalizacja kaset vhs – na czym to polega?

Wiemy już zatem, czym jest digitalizacja kaset vhs. Powstaje zatem pytanie: jak to zrobić?  Wbrew wszelkim pozorom – a w myśl powiedzenia, że nie taki diabeł straszny, jak go malują – nie jest to znowu aż tak trudne i skomplikowane. Jedyne, co jest nam do szczęścia potrzebne to:

  1. stare kasety video: VHS, VHSc, sVHS, Video lub inne tego typu.
  2. Magnetowid, odtwarzacz video lub kamera.
  3. Video grabber, czyli przetwornik analogowo-cyfrowy, za pomocą którego digitalizacja kaset będzie możliwa; zamienia on bowiem analogowy sygnał audio z kamery lub magnetowidu na ciąg zero-jedynkowy w pełni zrozumiały dla komputera.
  4. Komputer stacjonarny lub laptop.

Mając przygotowany sprzęt możemy przystąpić już do działania, czyli digitalizacji. A zatem:

  1. łączymy ze sobą magnetowid lub kamerę i grabber za pomocą odpowiedniego kabla (najczęściej jest to model RCA/RCA) tak, aby pojawił się między nimi sygnał;
  2. odpowiednie USB grabbera podłączamy do USB komputera;
  3. na komputerze instalujemy odpowiedni program do przechwytywania i edycji danych – wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami kreatora instalacji – a następnie go uruchamiamy;
  4. teraz należy ustawić parametry, a więc trzeba wybrać opcje: „przechwytywanie”, „sposób łączenia” oraz miejsce na dysku komputera, w którym będzie zapisany film;
  5. klikamy przycisk „start”, uruchamiamy magnetowid lub kamerę i czekamy aż urządzenie wykona swoje zadanie, po czym klikamy guzik „stop”.
Czytaj również  Gdzie kupić kleje do poliamidu?

Mamy już zatem stary film w zupełnie nowej, bo cyfrowej odsłonie. Proste, prawda? Jeśli jednak boisz się, że jednak coś zepsujesz lub zrobisz to źle lub najzwyczajniej w świecie nie masz na to czasu, nie martw się – zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub poprosić o pomoc znajomego, który zna ten temat od poszewki.

A zatem nie wahaj się już dłużej, ocal swoje wspomnienia od zapomnienia i czym prędzej zdigitalizuj swoją przeszłość, aby trwała „w wiecznej chwale i sławie”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *