Usługi logistyki międzynarodowej

Usługi logistyki międzynarodowej

Wysłanie towaru poza granicę państwa jest uwarunkowane różnorodnymi czynnikami. Firmy korzystające z usług logistyki międzynarodowej oczekują płynnego przepływu towarów, co jest uzależnione od regulacji prawnych oraz współpracy firm kooperujących ze sobą. Punktem kulminacyjnym jest odprawa celna, a jeśli spedytor nie dopełni obowiązków, powstaną opóźnienia. Jakie usługi świadczą operatorzy logistyczni?

Na czym polega logistyka międzynarodowa?

Współczesna logistyka to proces pozwalający na planowanie, kontrolowanie i realizowanie sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów i wyrobów gotowych. Działania logistyczne obejmują obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności transportowe i składowanie.

Działania logistyczne mają szczególny wpływ na realizację dostaw towarów. Ze względu na duże odległości, logistyka międzynarodowa wymaga od logistyka podejmowania wielu decyzji dotyczących wyboru gałęzi transportu (kolejowy, morski, samochodowy, wodny śródlądowy, lotniczy, przesyłowy lub kombinowany), określonego przewoźnika, sposobu przewozu i drogi przewozu.

Jak działa logistyka międzynarodowa?

Elementem światowego rynku usług logistycznych jest usługa kurierska. Przewozy kurierskie obejmują specyficzne grupy ładunków, oferując klientom usługi dopasowane do tej specyfiki. W logistyce międzynarodowej ważna jest elastyczność czasowa oraz możliwość dostarczenia przesyłek nawet do bardzo odległych miejsc. Firmy kurierskie przewożą paczki drogą lądową, morską lub lotniczą. Duże firmy kurierskie współpracują z wieloma przewoźnikami poza granicami Polski, więc mogą przekazać im przesyłkę. Jednym z najbezpieczniejszych i najszybszy środków transportu jest fracht lotniczy. Logistyka międzynarodowa drogą powietrzną obejmuje przesyłki zagraniczne nie tylko na terenie Polski i Europy, ale także do Stanów Zjednoczonych, Chin czy Australii. Transport morski zaś pozwala na sprawdzoną dostawę i oszczędność. Paczki dostarczane są do głównych portów morskich na terenie całego świata.

Czytaj również  Jaki przemysł używa klejów?

Droga paczki w logistyce międzynarodowej

W logistyce międzynarodowej droga, którą pokonuje paczka opiera się na systemach informatycznych, kodach, odpowiedniej obsłudze i technologii. Każda przesyłka ma nadawany numer, za pomocą którego można odczytać wiele informacji (nadawca i odbiorca, adres, zawartość przesyłki itd.) oraz dowiedzieć się w jakim worku była przesyłka, z jakimi innymi leciała, przez jaki urząd celny przechodziła oraz czy miała jakieś problemy podczas swojej podróży np. związane z uszkodzeniem. W logistyce międzynarodowej na usługę lotnicza składa się konsolidacja i dekonsolidacja działań okołotransportowych. Polegają one na przyjęciu towaru do pewnego punktu, skompletowaniu towarów z różnych punktów i załadowanie na samolot, który docelowo zabiera towar w miejsce przeznaczenia. W przypadku opóźnienia samolotu fracht przekazywany jest na późniejszy rejs.

W logistyce międzynarodowej bardzo ważna jest obsługa polegająca na wypełnianiu dokumentów niezbędnych do eksportu lub importu. Podstawą tworzenia usługi tego typu jest posiadanie rozległej sieci informatycznej powiązanej z siecią kluczowych klientów, co ma duży wpływ tempo procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *