Jaki przemysł używa klejów?

Jaki przemysł używa klejów?

Kleje są w dzisiejszych czasach dostępne w niemalże każdym sklepie i wykorzystywane w wielu różnych branżach. Najwięcej zwolenników znalazły wśród producentów najrozmaitszych mebli, produktów z tworzyw sztucznych, i producentów innych rzeczy, które każdy z nas używa w codziennym życiu.

Podział klejów

Odpowiednie określenie tego, jakie dokładnie przemysły używają klejów musi zostać poprzedzone wyjaśnieniem, jakie dokładnie rodzaje klejów przemysłowych są wykorzystywane na świecie. Mówiąc bardzo ogólnie, jest to zależne od rodzaju powierzchni, na którą klej jest nakładany. Idąc dalej, należy wyróżnić ogólny podział na kleje naturalne oraz kleje syntetyczne. Te pierwsze są zazwyczaj pochodzenia roślinnego, lub zwierzęcego. Jednakże, nie mogą się pochwalić tak dużym zastosowaniem technicznym, jak ich syntetyczne odpowiedniki. Sztuczne kleje przemysłowe można podzielić na te nadające się do metalu, drewna, ceramiki, tworzyw sztucznych, do skóry oraz te, które wykorzystywane są do łączenia metali z kauczukiem, lub tworzywem silikonowym. Gdy zagłębimy się w szczegóły, możemy wyróżnić kleje: epoksydowe, aminowe, ftalowe, poliuretanowe, poliakrylowe, silikonowe oraz poliwinylowe. Każdy z nich ma inne zastosowanie, więc zawsze warto sprawdzić, jakie dokładnie posiada właściwości, przed jego użyciem.

Przemysł meblarski

Zastosowanie klejów w branży meblarskiej pozwoliło firmom na zaoszczędzenie dużych pieniędzy oraz na mniejsze straty materiałów wykorzystywanych w produkcji. Kleje przemysłowe do drewna dają sposobność do oklejania materiałów gorszej jakości przy pomocy oklein ze szlachetnych gatunków drzew. Dzięki temu, meble w kilkudziesięciu procentach stworzone z gorszego gatunku drewna, zyskują o wiele bardziej estetyczny i stylowy wygląd. Nie jest to jedyne zastosowanie dla klejów w przemyśle meblarskim, jednak zdecydowanie jest bardzo interesujące.

Czytaj również  Usługi logistyki międzynarodowej

Przemysł higieniczny

Kleje przemysłowe wykorzystywane są również w przemyśle higienicznym. Każdy rodzic wie, w jaki sposób założyć, swojemu maluchowi, pieluchę. W dzisiejszych czasach jest to banalnie proste, z uwagi na wykorzystanie kleju wiecznie żywego, który bez problemu łączy skrzydełka pieluchy. Kleje wiecznie żywe używane są również w opatrunkach i innych specyfikach, wykorzystywanych w medycynie.

Drukarnie

Czytanie książek to jedna z najbardziej popularnych rozrywek ludzkości. W dzisiejszych czasach, do produkcji książek też wykorzystuje się kleje. Bez nich, książki nadal byłby wiązane za pomocą skórzanych sznurów, więc byłyby o wiele mniej wytrzymałe i droższe w produkcji.

Przemysł tekstylny

Dzięki wykorzystaniu klejów przemysłowych w produkcji ubrań, obuwia, a nawet tapicerek samochodowych, szybkość wytwarzania produktów znacząco wzrosła. Dodatkowo, kleje wykorzystywane w tym przemyśle są bardzo wytrzymałe i bardzo dobrze zastępują starodawną, acz nadal wykorzystywaną, nić.

Przemysł opakowaniowy

Oryginalne opakowanie to połowa sukcesu. Musi być ono również odpowiednio wytrzymałe. Kleje przemysłowe (które produkuje np. Buehnen) pozwalają na znaczne przyspieszenie produkcji opakowań, jednocześnie gwarantując odpowiednią wytrzymałość opakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *