Unia Metropolii Polskich Prezes

Unia Metropolii Polskich Prezes

Na terenie Polski nie brakuje dużych miast, które wspólnymi siłami są w stanie dokonać naprawdę wiele dobrego dla całej społeczności. Wiele lat temu, bo już w 1990 roku powstała na tą okazję, Unia Metropolii Polskich. Jest to organizacja, której celem jest realizacja partnerstwa dla dobra wszystkich. Aktualnie, Unia zrzesza dwanaście największych miast leżących na terenie Polski. 

Sieć metropolii UE 

Główną misją dla całej Unii jest włączenie metropolii Rzeczypospolitej w skład metropolii należących do Unii Europejskiej. Chodzi bowiem o to, aby Polska także zaczęła być dostrzegana jako ten kraj, który ma do „powiedzenia” wiele ważnych rzeczy. Historia z dawnych lat pokazuje, że Polska często była pomijana na arenie międzynarodowej. Postrzegana była przez długi czas jako to państwo, które zostało „rozebrane”. Polacy musieli walczyć o niepodległość i im się to udało. Aktualnie Polska jest ważnym graczem międzynarodowym, a Unia Metropolii Polskich jest na to najlepszym dowodem. (https://metropolie.pl/o-nas/wladze)

Fundacja Unii Metropolii Polskich 

Unia Metropolii Polskich Prezes to tak naprawdę dwanaście największych miast. Zalicza się do nich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Kraków,  Szczecin, Warszawa i Wrocław. Oprócz Rzeszowa i Szczecina, pozostałe miasta należą do stowarzyszenia wielkich miast europejskich – Eurocities. Historia UMP jest naprawdę długa i od początku istnienia mogą oni pochwalić się wieloma inicjatywami, które udało im się z wielkim sukcesem zorganizować. Członkami rady UMP są aktualnie zasiadający na fotelach prezydenckich poszczególnych miast osoby. Jak więc widać, członkowie rady mogą się zmieniać, tak jak będą zmieniać się prezydenci miast. Przewodniczącym rady jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Nie ma się czemu właściwie dziwić, skoro to właśnie z inicjatywy tej osoby (ówcześnie urzędującego prezydenta) powstała cała fundacja. 

Czytaj również  Jak inwestować w mieszkania w Krakowie?

W jakich kierunkach działa UMP? 

Właściwie to można powiedzieć, że w wielu kierunkach. Bowiem chodzi tu o świadomy rozwój wszystkich większych miast, a także tych, które znajdują się w okolicy. Najważniejsze misje UMP wyglądają w sposób następujący: 

  • wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej; 
  • wspieranie się wzajemnie, dzięki czemu możliwe będzie rozwiązanie większości problemów większych miast; 
  • współpraca z najróżniejszymi organami państwowymi na wyższym i niższym szczeblu, a także z międzynarodowymi organizacjami, aby móc wspólnymi siłami dążyć do większej integracji europejskiej; 
  • wspieranie inicjatyw, których celem jest tworzenie i funkcjonowanie struktur regionalnych, aby były one bardziej zauważalne nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. 

Unia Metropolii Polskich ma ogromne znaczenie dla całego kraju. Podejmowanych jest wiele działań i inicjatyw, których celem jest także zaangażowanie większej części społeczeństwa w to, aby każdy miał wpływ na to, co dzieje się w Polsce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *